معرفی انواع آسانسور

آسانسورهای شیشه ای بیشتر در پروژه های مربوط به ساختمان های امروزی و و مدرن کاربرد دارند و به کمک فشار هوای داخل محفظه ای که زیر آسانسور قرار گرفته بالا و پایین می روند. در حقیقت خلاء ایجاد شده در اثر اختلاف فشار در دو بخش بالای و پایین کابین عامل اصلی حرکت این مدل آسانسور می باشد.

در مقایسه انواع آسانسور، مدل های شیشه ای با اندازه جمو جور و لوکس بودن شان شناخته می شوند که همین موضوع باعث شده در پروژه های مدرن انتخاب اول باشند.

_ آسانسورهای هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی از پراستفاده ترین تجهیزات ساختمانی به شمار می روند که در ابتدا اساس کارشان بر مبنای قانون پاسکال بنا شده بود، اما در طول زمان این تجهیزات نیز با پیشرفت های دنیای امروزی هماهنگ شدند و در ساخت شان از آیتم هایی مانند جک آسانسور، پمپ فشار روغن و موتورهای الکتریکی قوی و باکیفیت بهره می گیرند.

از نظر ساختاری تمامی این اجزا در زیر کابین یا همان قسمت چاهک آسانسور قرار می گیرند و کابین به کمک جک های هیدرولیکی تعبیه شده در زیر آن جابه‌جا می شود. در مجموع و در طی یک مقایسه کلی می توان گفت که موتور الکتریکی آسانسور های هیدرولیکی نسبت به انواع کششی قوی تر بوده و از توان بیشتری برخوردار است.

_ آسانسورهای پنوماتیک

احتمالا شما هم نوع خاصی از آسانسورها که در ابعاد کم و یک متری ساخته شده و در فضای داخلی خانه های دوبلکس و لوکس نصب می شوند را دیده اید، این تجهیزات آسانسورهای پنوماتیک نام دارند که به موتورخانه یا چاهک نیازی ندارند و قابلیت استفاده از برق تک فاز باعث شده تا هر گونه رسیک مربوط به برق گرفتگی در آن ها به کمترین حد ممکن برسد.

بهتر است بدانید که جابه‌جایی این آسانسورها توسط موتور و خلاء ایجاد شده توسط آن انجام شده و قابلیت حمل بار آن ها نیز حدود ۲۴۰ کیلوگرم می باشد که تمام این ویژگی ها باعث شده تا آسانسورهای پنوماتیک در پروژه های مربوط به ساختمان های لوکس کاربرد ویژه ای داشته باشند.

_ آسانسورهای کششی

اگر شما هم به دنبال شناخت بهترین نوع آسانسور هستید، آسانسورهای کششی انتخاب های ویژه ای هستند که با داشتن انواع گوناگون، کاربردهای متفاوتی دارند. اساس کار این مدل ها که با عنوان آسانسور مغناطیسی نیز شناخته می شوند، بر پایه آهنربای مغناطیسی نصب شده در دیواره ها و کف آسانسور می باشد که قطب های مخالف یکدیگر دارند و در اثر جریان برق و ایجاد نیروی رانش حرکت می کنند.

بنابراین به دلیل آنکه در این آسانسورها از کابل یا نیرویی کشش استفاده نمی شود، امنیت جابه‌جایی آن ها نیز بالا بوده و برای استفاده در ساختمان های بلند از مناسب ترین انتخاب ها هستند.

_ آسانسورهای بدون موتورخانه یا روملس

اگر بخواهیم بهترین نوع آسانسور را به شما معرفی کنیم، آسانسورهای روملس یا  MRL در صدر این لیست قرار می گیرند که همواره به خاطر ویژگی های فوق العاده شان در پروژه های مختلف کاربردی بوده اند. مهم ترین ویژگی این مدل عدم نیاز به موتورخانه مجزاست، زیرا موتور آسانسور MRL در فضای چاهک نصب شده و نیازی به فضای زیاد ندارد.

بنابراین به راحتی می توان گفت بهترین آسانسور برای پروژه هایی که فاقد فضای کافی بوده و تعداد طبقات و ایستگاه های آسانسور در آن ها بالاست، آسانسور بدون موتور خانه می باشد. در مجموع این مدل ویژگی های خاصی دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • حجم کم تجهیزات و قطعات
  • نصب سریع و آسان
  • سرویس راحت
  • دسترسی آسان به تمام بخش های چاه آسانسور
  • صدای بسیار کم در صورت نصب صحیح
  • مصرف برق کم و بهینه
  • امنیت بالا
behrofaraz