عملکرد و وظایف تابلوفرمان اسانسور

تابلو فرمان ( به انگلیسی: Board control) از مهم‌ترین بخش‌های کنترلی و الکتریکی آسانسور بوده که در موتورخانه آسانسور قرار می گیرد و شامل برد اصلی، فیوزهای محافظتی، درایو، کنتاکتورها، رله و اتصالات میباشد که تصویر آن را نیز در ادامه مشاهده می نمایید.

وظیفه تابلو فرمان در آسانسور

همانطور که از اسمش پیداست این مجموعه، وظیفه کنترل عملکرد اجزای آسانسور و هماهنگی بین آنها را بر عهده دارد.بروز مشکل در آن می تواند سبب ناهماهنگی بین سایر قطعات،عملکرد نادرست اجزای آسانسور و در نهایت از کار افتادن آن شود.اگر بخواهیم وظایف تابلو فرمان در آسانسور را بررسی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

_ کنترل سرعت موتور آسانسور

_ کنترل جهت حرکت کابین آسانسور

_ پردازش درخواست‌های کابین و طبقات ( کلید های کنترلی داخل کابین و شستی)

_ کنترل باز و بسته شدن درب طبقات و درب کابین

_ حفاظت از سایر تجهیزات و قطعات آسانسور

انواع تابلو فرمان آسانسور

ایا هنگام استفاده از آسانسور به نحوه حرکت و توقف آن دقت کرده اید؟شاید از خود پرسیده باشید چرا بعضی در ابتدا آهسته حرکت می کنند و توقف نرم تری دارند و بعضی حرکت یکنواخت و توقف ناگهانی؟ تفاوت این مدل آسانسور ها در نوع تابلو فرمان به کار رفته در آنهاست.در ادامه توضیحات بیشتری درباره آن ارائه می کنیم.

تابلو فرمان ها برحسب نوع حرکت آسانسور به دو نوع دو سرعته ( SPD2)  و تک سرعته یا درایودار (3VF) تقسیم بندی می شوند.

تابلو فرمان دوسرعته

 این نوع دارای دو سیم پیچ مجزا بوده بنابراین میتوانند با دوسرعت حرکت کنند. در این سیستم از آسانسورها، در ابتدا سیم پیچ دور تند فعالیت کرده و حرکت با دور تند شروع میشود سپس به سرعت استاندارد ( یک متر برثانیه) میرسد. به هنگام رسیدن به طبقه‌ی مد نظر سیم پیچ دور کند وارد عمل شده و سرعت کاهش میابد تا آسانسور بایستد.

تابلو فرمان تک سرعته یا درایو دار

این نوع از تابلو فرمان مجهز به یک درایو الکتریکی بوده که ولتاژ و فرکانس را تغییر میدهد. در واقع این تغییرات است که سبب تغییر در سرعت و گشتاور موتور آسانسور می شود.

در تابلو فرمان تک سرعته شروع با دور آهسته انجام شده و با افزایش ولتاژ، موتور به سرعت نامی میرسد. بنابراین از تکان‌های ناگهانی کابین به هنگام شروع و توقف خبری نیست.

تابلو فرمان ها از نظر مداری نیز دارای 4 طبقه بندی به شرح زیر می باشند:

_ تابلو فرمان ‌PLC

_ تابلو فرمان دیجیتالی

_ میکرو کنترلی 

  _ رله‌ای

behrofaraz